//تکامل سیستم ERP  در سال های اخیر، چگونه بود؟

تکامل سیستم ERP  در سال های اخیر، چگونه بود؟

تکامل سیستم ERP  در سال های اخیر، به گونه ای بوده که ERP به مفهومی تبدیل شده است که دیگر یک سیستم لوکس برای سازمان ها محسوب نمی شود بلکه لزوم استفاده از آن، آینده ی سازمان را در دست دارد. با توجه به دست آورد های نوآورانه ی این سیستم، نگاه سازمان ها نیز به ERP تغییر یافته است. در این مقاله قصد داریم به چگونگی تکامل سیستم ERP  در سال های اخیر، نگاه دقیق تری داشته باشیم:

5 دلیل برای پیاده سازی ERP

هنگامی که پیاده سازی ERP، در سال 2015 ذکر شد، سازمان ها انتظاراتی با اولیت های زیر داشتند:

1)جایگزینی برای سیستم قدیمی

2)بهبود عملکرد تجاری

3)ادغام چندین سیستم

4) رشد شرکت

5) اطمینان از برقراری مقررات

 

در سال 2016 سازمان ها به سیستم ERP به دلایلی با اولیت زیر نیاز داشتند:

 

1)جایگزینی برای سیستم قدیمی

2) رشد شرکت

3)بهبود عملکرد تجاری

4) اطمینان از برقراری مقررات

5) ساده سازی وظایف کارکنان

 

علاوه بر 4 مورد از دلایلی که سازمان ها در سال 2015 به دنبال آن بودند، در سال 2016 ساده سازی کارها برای کارمندان نیز به لیست اولیت های سازمان ها برای پیاده سازی  ERP اضافه شد.

اما این فهرست به طور چشمگیری در سال 2017 تغییر یافت؛

 

1)بهبود عملکرد تجاری

2)ساده سازی کارهای کارکنان

3)اطمینان از پذیرش مقررات

4)ادغام چندین سیستم

5)جایگزین سیستم قدیمی

 

در سال 2018 که می توان ادعا کرد که آخرین تغییرات تکاملی در سیستم ERP ایجاد شده، لیست دلایل سازمان ها به شرح زیر است:

 

1)بهبود عملکرد تجاری

2)دستیابی به رشد شرکت

3)کاهش سرمایه کار

4)خدمات بهتر به مشتریان

5)ساده سازی کارهای کارکنان

 

با نگاهی به دو سال گذشته در می یابیم که اهمیت بهبود عملکرد کسب و کار، بسیار بالاتر رفته است. علاوه بر این، می توانیم ببینیم که شرکت ها با پیاده سازی سیستم ERP به دنبال خدمات رسانی بهتر به مشتریان و صرفه جویی در سرمایه خود هستند.

انواع سیستم ERP

با پیشرفت های تکنولوژیکی،  تغییرات مهمی در ساختار سیستم ERP صورت گرفت. در حالی که در سال 2015 استفاده از سیستم ERP مبتنی بر تقاضا یا ERP On-Premise  حدود 56 درصد، استفاده از ERP مبتنی بر رایانش ابری، 11 درصد و ERP نرم افزاری 33 درصد بود. اما می بینیم که این نرخ ها در سال گذشته به صورت چشم گیری تغییر کرده اند.

از زمانی که شرکت ها متوجه کارایی عملیاتی استفاده از تلفن همراه، شده اند، درصد استفاده از ERP مبتنی بر تقاضا به ERP مبتنی بر رایانش ابری، انتقال یافته است. در نتیجه استفاده از ERP مبتنی بر رایانش ابری در سال 2018 به 21 درصد افزایش یافت و ERP مبتنی بر تقاضا به 15 درصد کاهش یافت. خواهیم دید که این میزان در سال 2019 نیز با همین روند تغییر زیادی خواهد داشت.

بودجه و مدت زمان اجرای پروژه ی ERP

سیستم های ERP در گذشته بیشتر توسط شرکت های بزرگ و سرمایه دار، پیاده سازی می شدند. با توجه به روند تکامل و تغییر این سیستم ها و انتقال آن ها به سمت سرویس های ابری، اکنون در مقیاس های کوچک نیز قابل پیاده سازی هستند. در واقع اکنون سازمان های کوچک نیز امکان ورود این چنینی به بازار رقابتی را در اختیار دارند.

در سال های گذشته به تدریج شاهد افزایش میزان رضایت سازمان ها از سیستم ERP بوده ایم. می توان گفت که سیستم ERP یک سیستم زنده و در حال رشد است که نیازمندی های شرکت ها را پوشش می دهد.

منبع: erpnews

1397-11-14 08:01:40 +00:00 14ام بهمن, 1397|ERP-SME|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید