//آیا کسب و کار شما نیاز به یک سیستم ERP دارد؟

آیا کسب و کار شما نیاز به یک سیستم ERP دارد؟

در این دوره که موج استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا به شدت دیده می شود، بازار رقابتی ایجاد شده است که باعث می شود تا صاحبان کسب و کار به سرعت رشد کنند. با چنین نرخ رشدی، مدیریت یکپارچه دشوار است. در این میان صحبت از پیاده سازی یک سیستم ERP شکل می گیرد.

حال سوال اینجاست که آیا کسب و کار شما نیاز به یک سیستم ERP دارد؟

زمانی که کسب و کارها با رشد مواجه می شوند، این جایی است که نیاز به یک مغز مجازی احساس می شود. مغز ی تمام توابعِ بدنه ی مدیریت را کنترل کند. این مغز مجازی ERP است که در کسب و کارهای بزرگ و کوچک، برای مدیریت و ادغام فرآیندهای تشکیل مدل کسب و کار، استفاده می شود.

فرآیند های تشکیل مدل کسب و کار ممکن است شامل مواردی مانند برنامه ریزی، تهیه، تولید، بسته بندی و تدارکات، حسابداری، امور مالی، فروش یا مدیریت باشد. ERP می تواند در مدیریت بدون خطا و زحمت این فرآیندها، موثر باشد.

در این مقاله چک لیستی است که به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که روی ERP سرمایه گذاری کنید یا خیر:

1)نیاز به ایجاد کنترل بر نرم افزار و یا مکانیزم

اگر احساس کردید که برای ایجاد مدیریت منظم بین فرآیندهای مختلف کسب و کار متحمل زحمت زیادی هستید، ERP روش مناسبی برای شما خواهد بود. این سیستم به عنوان یک مکانیزم مرکزی عمل می کند که می تواند فرآیندهای روتین را در یک مدل کسب و کار مدیریت و تضمین کند. ERP در یک مدل کسب و کار مانند سیستم عصبی بدن انسان عمل می کند. به عبارت دیگر به مدیریت و هماهنگی تمام توابع، کمک می کند.

2)نیاز به سیستم مدیریت داده برای رسیدگی به اطلاعات

اگر یک سازمان بزرگ هستید، بدون شک نیاز به ERP دارید. البته کسب و کارهای کوچک تر نیز به دلیل نیاز به عملیات بلادرنگ بر روی داده ها، باید یک سیستم ERP داشته باشند. ERP به گونه ای ایجاد شده است که ذخیره، پردازش، مدیریت و توزیع مقدار زیادی داده را به صورت بلادرنگ، انجام دهد.

 

3)کنترل دشوار بخش حسابداری

اگر صاحب یک کسب و کار رو به رشد هستید و بخش حسابداری با دشوار شدن عملیات مواجه شده است، نیاز به یک سیستم ERP دارید. اولین الزامات ERP از بخش حسابداری آمده است. در واقع این به این دلیل است که آن ها باید سابقه ی ثبت ورود و خروج نقدی و همچنین ارقام دقیق و سازگار را داشته باشند. علاوه بر این محاسبه درست و نگهداری چنین اطلاعاتی، حیاتی است. یک سیتم ERP در این مورد بسیار کمک کننده خواهد بود.

4)بهره وری پایین به دلیل مدیریت ضعیف

داده های زیاد، نرم افزارهای متفاوت و چندگانه، برنامه های ناهمگون و روش های تکراری، منجر به کاهش بهره وری افراد و همچنین سیستم می شود.  یک سیستم ERP به سازماندهی و به کارگیری داده ها به صورت مرکزی، کمک می کند.

5)عملیات IT پیچیده و وقت گیر

زمانیکه تعداد برگه های داده، نرم افزار، سیستم های عملیاتی و برنامه های کاربردی زیاد شود، علاوه بر این فرآیند ها پیچیده و زمان گیر شوند، اشتباهات زیادی در پردازش داده ها و از دست رفتن بخشی از فروش یا بهره وری، ایجاد می شود. یک سیستم ERP به طور مرکزی، با سازماندهی داده ها و ساده سازی عملیات، همه چیز را تسهیل می کند. در واقع اجازه می دهد که صاحب کسب و کار یک سیستم سریع و آسان داشته باشد که برای اجرای فرآیند های کسب و کار، به اندازه کافی، کارآمد باشد.

6)اهمیت امنیت اطلاعات

یک کسب و کار بزرگ، روش های مدیریتی مخصوص به خود را دارد. یک کسب و کار نه تنها باید دقیق باشد، بلکه نیاز به یک سیستم قوی دارد. برنامه های مدیریت دستی و برنامه های غیر مرتبط باعث ایجاد نقاط ضعف زیادی می شود که به نقض سیستم منجر خواهد شد. کسب و کار شما باید از داده های فاسد و منابع ناامن، محفوظ باشد. ERP به حذف این اطلاعات کمک می کند.

نرم افزار ERP یک پلت فرم انعطاف پذیر ایجاد می کند. که ضمن تسریع امور، تمام فرآیندهای بخش های مختلف سازمان را یکپارچه می کند.

 

منبع: caniaserp

1397-11-15 12:43:15 +00:00 15ام بهمن, 1397|ERP-SME|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید