//مراحل لازم برای پیاده سازی یک نرم افزار ERP

مراحل لازم برای پیاده سازی یک نرم افزار ERP

پیاده سازی یک نرم افزار ERP مزایای بسیاری برای یک کسب و کار به ارمغان می آورد. از ساده سازی عملیات کسب و کار تا کاهش هزینه های شرکت، همه با به کارگیری یک سیستم ERP میسر می شود. از این سازمان های بزرگ و کوچک به دنبال به انتخاب و به کار گیری یک نرم افزار ERP مناسب برای سازمان خود هستند.

با این وجود، پیاده سازی یک نرم افزار ERP ، فرآیندی یک روزه یا یک هفته ای نیست. پیش از هر چیزی، شرکت باید یک پکیج ERP مناسب انتخاب نماید که نیاز های کسب و کار شما را بر طرف کند. در نظر داشته باشید که میزان تطبیق و سفارشی سازی یک سیستم  ERP منجر به ثبات کسب و کار و رفع نیاز های آینده آن خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم گام های لازم را قبل از پیاده سازی یک نرم افزار ERP بررسی کنیم:

برنامه ریزی پروژه:

در این مرحله از فرآیند پیاده سازی یک سیستم  ERP شما باید یک طرح واضح و واقعی برای این روند ارائه دهید. این طرح شامل برنامه ریزی و جدول زمانی برای پروژه ها، شناسایی وظایف و اختصاص مسئولیت برای فرآیند پیاده سازی  ERP است.

تجزیه و تحلیل GAP:

ابن گام یکی از مراحل مهم در چرخه ی راه اندازی ERP محسوب می شود. در واقع تجزیه و تحلیل GAP یک بررسی انجام شده برای ایجاد یک مدل واضح و کامل برای شناسایی وضعیت فعلی شرکت و جهت گیری آن بر اساس اهداف آینده ی کسب و کار است.

بازطراحی:

در این گام است که “عامل انسانی کسب و کار”، نمایان می شود. این مرحله شامل تغییرات زیادی در نحوه عملکرد کارکنان است. همچنین تغییراتی در مسئولیت های شغلی آن ها حاصل می شود. این مرحله باید با دقت صورت گیرد، چرا که به طور مستقیم بر کارایی شرکت تاثیر گذار خواهد بود.

آموزش:

برای افزایش بهره وری، داشتن گروهی از کارکنان که به خوبی آموزش دیده باشند و همچنین با سیستم جدید، آشنا باشند، ضروری است. از آنجا که بیشتر فرآیند های اداری کسب و کار در یک پلت فرم واحد، متمرکز شده است، آموزش و آَشنایی همه جانبه ی آن اهمیت ویژه ای دارد. در این مرحله، با کمک ارائه دهنده ی خدمات نرم افزاری ERP، شرکت باید کارکنان خود را برای کار با سیستم، آموزش دهد.

آزمایش کردن:

هیچ سیستم جدیدی از انجام تست و آزمایش، مستثنی نیست. در این مورد نیز باید یک سناریو واقعی ایجاد شود و نرم افزار جدید مورد آزمایش قرار گیرد. تشخیص خطاهایی کاربر، بارگذاری سیستم، ورود مجدد چندین کاربر، امنیت داده ها و موارد دیگر باید تست و آزمایش شود. این مرحله به شرکت کمک می کند تا خطاهای اچرایی، اشکالات و لینک های ضعیف را قبل از عملیاتی شدن، شناسایی کند.

کاربرد:

در این مرحله، اجرای واقعی ERP صورت می گیرد. بعد از تبدیل فرمت داده ها و پایگاه داده، سیستم جدید راه اندازی شده . سیستم قدیمی حذف خواهد شد.

نگهداری:

پس از پیاده سازی، تعمیر و نگهداری، آخرین مرحله از فرآیند پیاده سازی ERP است. باید نگهداری منظم از سیستم صورت گیرد. در این مرحله کارمندان ملزم هستند برای مقابله با مشکلات مربوط به سیستم آماده باشند. همچنین لازم است که به روز رسانی های آینده نرم افزار نیز به موقع انجام شود.

 

منبع: tigernix

1397-7-23 13:01:05 +00:00 23ام مهر, 1397|ERP-SME|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید