//سوال هایی که باید قبل از انتخاب ERP به آن ها پاسخ دهید؟

سوال هایی که باید قبل از انتخاب ERP به آن ها پاسخ دهید؟

پیش از انتخاب ERP و پیاده سازی آن در سازمان چند سوال اساسی وجود دارد که باید به آن ها پاسخ دهید.

سیستم های ERP کارخانه ای چندین مشکل را بر  طرف می کنند و مزایای ارزشمندی برای تولیدکنندگان به همراه می آورند. مزایایی مثل کاهش هزینه ها، رشد مدیریت، ساده سازی فرآیندها و فراهم کردن مزیت رقابتی، از جمله دست آورد های سیستم های ERP است. نرم افزار ERP تمام بخش های سازمان را یکپارچه می کند. بخش هایی مثل مواد و موجودی، تولید، عملیات فروش، حسابداری و امور مالی و … .  با یکپارچه شدن این موارد، تضمین می شود که هر بخشی از سازمان متکی به یک پایگاه داده ی واحد است.

با این وجود مهم است که درک کنیم که سیستم های ERP برای کارهای خاص طراحی شده و حجم کار را برای فرآیندهای خاص آسان می کند. اینکه این سیستم ERP برای شما کارایی دارد یا نه چیزی است که تیم متخصصی که در نظر گرفته اید باید آن ارزیابی کند.

پیش از انتخاب ERP به 4 پرسش زیر پاسخ دهید:

آیا قبل از عقد قرار  داد در مورد تمام نیاز های خود صحبت کرده اید؟

این موضوع اولین و مهمترین نکته است که باید آن را در نظر بگیرید. با مشاوران خود جلسه بگذارید و نیازهای خود را لیست کنید. در غیر این صورت ممکن است هزینه ی زیادی برای روش ERP خود صرف کنید در صورتی که شاید قادر به پاسخگویی به مشکلات استراتژیک سازمان شما نباشد.  از فروشنده ی نرم افزار خود بخواهید در این ارزیابی به شما کمک کند. اکثر فروشندگان ابزارهایی دارند که از طریق آن نیاز های شما را ارزیابی کرده و این فرآیند را بسیار ساده می کنند.

آیا نرم افزار منطبق بر نیاز های شماست و یا برعکس، شما خود را با آن تطبیق داده اید؟

استفاده از از روش های جدید اغلب به یادگیری و سازگاری از طرف مدیریت و تیم تولید نیاز دارد. با این حال هنگام انتخاب ERP مراقب باشید که روش  انتخابی شما با نیاز های سازمان، تطبیق داشته باشد. این سیستم باید به شما کمک کند تا روند کاری بهتری داشته باشید. نباید نیازی به باز طراحی پروسه های کاری به میان آید. به عبارت دیگر نباید شما با آن سازگار شوید بلکه برعکس سیستم باید منطبق با فرآیند های سازمان باشد.

آیا قبل از جستجو  و انتخاب ERP با تیم خود صحبت کرده اید؟

هیچ چیز خطرناک تر از این نیست که از اظهار نظرات تیم استفاده نکنید. یک جلسه تشکیل دهید، نظرات تمام اعضای تیم را روی تخته نوشته و شرایط را با هم بررسی کنید. در این صورت می توانید مهمترین چالش های استراتژیک را حل و فصل نمایید. فروشنده ی نرم افزار ERP می تواند با هدایت و ارزیابی نیازها، در این مسیر به شما کمک کند.

سیستم ERP انتخابی شما چطور تنظیم می شود؟

در مورد چگونگی تنظیم نرم افزار که فروشنده آن را بیان می کند، بسیار کنجکاو باشید. اگر سازگاری این سیستم با فرآیندهای کاری سازمان شما بین 50 تا 70 درصد، نباید آن را انتخاب کنید. گاهی قابلیت تنظیم و تطبیق نرم افزار به این معنی است که شما باید نیاز های خود را گزارش دهید، در واقع سیستم به خودی خود امکان رفع آن ها در نظر نگرفته است و گاهی به این معنی است که دچار آموزش های مداوم و چرخه ی پیاده سازی بی پایان می شوید. در این میان باید تعادل را رعایت کنید. سیستم باید منطبق با نیازهای منحصر به فرد سازمان شما باشد.

آیا این نرم افزار برای تولید کنندگان ساخته شده است؟

 یک سیستم ERP که برای نیاز های عمومی یک کسب و کار ایجاد شده است، زمانی که به مرحله ی عملیاتی می رسد، می تواند شکاف هایی در اجرا داشته باشد.  بهتر است که یک روش کامل و صنعتی را برای خود انتخاب کنید تا تمام نیازهای یک سازمان بزرگ را در نظر داشته باشد.

 

منبع: fabtechexpo

 

1397-7-25 10:50:02 +00:00 25ام مهر, 1397|ERP-SME|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید