//مراحل پیاده سازی موفق ERP

مراحل پیاده سازی موفق ERP

پیاده سازی موفق ERP تغییر قابل توجهی در سازمان است که می تواند چالش برانگیز باشد. در این مقاله قصد داریم یک چهارچوب 10 مرحله ای را عنوان کنیم که می توانید با پیروی از آن به درستی ERP سازمان خود را راه اندازی کنید.

1. نیاز به ارزیابی

اولین گام در پیاده سازی ERP، شناسایی نیازهای شرکت است. با پیدا کردن و مستند سازی فرآیندهای بحرانی کسب و کار، نقاط انفصال و شاخص های عملکرد کلیدی (KPI)، شروع به کار کنید. این روند به شما کمک خواهد کرد تا راه حل درست ERP و همچنین متخصصان مناسب مورد نیاز خود را به دست بیاورید. به یاد داشته باشید این امر در مورد فرآیندهای کسب و کار است و باید مدیران بخش های مختلاف سازمان آن را استخراج کنند. در حالی که ملاحظات فن آوری اطلاعات نیز مهم هستند، اما بخش IT نباید مجری تجزیه و تحلیل باشد.

2. استخدام یک تیم متخصص

بسیاری از سازمان ها فاقد تجربه و تخصص داخلی برای اجرای ERP هستند. شما باید یک تیم حرفه ای و با تجربه، به کار گیرید که شما را در فرآیند پیاده سازی راهنمایی کنند. این مورد باعث می شود که چالش ها و زمان های هدر رفته به حداقل برسد. همچنین زمان لازم برای تمرکز بر روی بخش های اصلی کار در اختیار مدیران قرار گیرد.

3. ارزیابی و انتخاب سیستم ERP

انتخاب راه حل درست ERP یکی از مهم ترین مراحل فرآیند پیاده سازی موفق ERP است. باید برنامه ای مناسب برای رفع نیاز های تجاری صنعت کسب و کار شما انتخاب شود.  ERP به نیازهای تجاری خاص شما و ظرفیت سازمان برای پشتیبانی از روند اجرا، بستگی دارد. مشاور ارائه دهنده ی ERP می تواند در این مورد به شما کمک کند.

 

4. آماده شدن برای تغییر

پیاده سازی یک سیستم ERP جدید می تواند یک تغییر عمده برای یک شرکت باشد، به خصوص اگر از سیستم های گذشته دیگر استفاده نکنید. مهم است که درمورد تغییرات با کارکنان خود، به صورت شفاف صحبت کنید و در صورت امکان با آنها همکاری کنید. انتقال ERP به همان اندازه که تغییر در تکنولوژی محسوب می شود، تغییر در فرهنگ را نیز به دنبال دارد.

 

5.آماده سازی داده ها

فرض نکنید که تمام داده های فعلی شما را می توان به سیستم جدید تبدیل کرد. داده های فعلی خود را تجزیه و تحلیل کنید و تصمیم بگیرید که کدام قطعات باید تبدیل شوند. پس از ورود اطلاعات خود به پایگاه داده ERP (اکثر بانکهای اطلاعاتی امکان ورود داده ها را از طریق صفحه گسترده دارند) باید آن را تمیز کنید. پایگاه اطلاعاتی را مرور کرده و هر چیزی را که غیر ضروری می دانید، مانند مشتریان قدیمی یا کسانی که دیگر در سازمان شما نیستند، از بین ببرد. یکپارچگی اطلاعات برای پیاده سازی موفق ERP بسیار مهم است.

6. پیاده سازی ERP

پس از اتمام پنج مرحله اول، زمان برای راه اندازی سیستم جدید فرا می رسد. مشاوران ERP شما یک برنامه خاص از نحوه نصب، پیکربندی و بهینه سازی سیستم برای محیط کار خود، طراحی کرده اند. این برنامه ها در طی فرآیندها، تغییراتی دارند، بنابراین همیشه نیازهای اصلی و اهداف خود را در ذهن داشته باشید.

7. تست

در حالی که عملکرد و یکپارچگی سیستم های ERP از زمان معرفی آنها در دهه 90 بسیار طولانی بوده است، فرض بر این نیست که همه چیز به درستی اجرا شود. آزمایش و پذیرش سیستم توسط کاربر یک مرحله کلیدی از روند پیاده سازی موفق ERP است.

8. آموزش

پس از پیکربندی سیستم شما، نیاز به آموزش کارکنان خود در مورد نحوه استفاده از برنامه جدید بوجود می آیند. سعی کنید گروهی پیدا کنید که متخصص آموزش در محل باشد تا اطمینان حاصل شود که با سرعت بیشتری این آموزش انجام می شود. می توان برای تیم IT شما یک جلسه اضافی برای آموزش در نظر گرفت تا مشکلات مربوط به تکنولوژی را که ممکن است در آینده بوجود آید، تا حد امکان بر طرف نمایند.

9. استفاده عملیاتی

هنگامی که سیستم شما پیکربندی، آزمایش و آموزش داده شد، وقت آن رسیده است تا در محیط عملیاتی، استفاده شود. اکنون می توانید با خیال راحت سیستم ERP خود را فعال کنید.

10. پشتیبانی در حال اجرا

بعد از پیاده سازی موفق ERP باید با ارائه دهنده ی سرویس در ارتباط باشید تا چالش ها و مشکلات آموزشی لازم در بخش های مختلف نرم افزار، بر طرف گردد. پیاده سازی ERP پیشرفته نیاز به زمان و توجه بیشتری نسبت به نصب اولیه دارد که شامل ارتقاء سیستم و نگهداری عمومی می شود.

1397-10-8 11:34:46 +00:00 6ام آبان, 1397|ERP-SME|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید