//قبل از پیاده سازی ERP چه ملزوماتی باید انجام شود؟

قبل از پیاده سازی ERP چه ملزوماتی باید انجام شود؟

برنامه ریزی دقیق قبل از پیاده سازی ERP

سازمان ها باید قبل از پیاده سازی ERP شرایط لازم را فراهم کنند تا هزینه و زمان صرف شده، بهینه ترین بازده را داشته باشد.

زمانی که تصمیم می گیرید سیستم های قدیمی خود را با آخرین تکنولوژی های روز، جایگزین کنید، نشان از آن دارد که به دنیای دیجیتال وارد شده اید. یکی از تکنولوژی های جدیدی که اکثر شرکت ها از آن استفاده می کنند، سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی یا ERP است. مزایای استفاده از سیستم جدید باعث می شود که کارمندان سازمان، آسان تر به وظایف خود رسیدگی کرده و بهره وری بالاتری داشته باشند. در این میان انتخاب یک نرم افزار مناسب، اولین قدم است. ولی قبل از پیاده سازی ERP ملزوماتی باید رعایت شود تا نرم افزار انتخاب شده، بهترین کارایی را داشته باشد.

در این مقاله به چند مورد از اساسی ترین فاکتورهایی که باید قبل از پیاده سازی ERP در نظر گرفته شود، اشاره می کنیم:

  1. گزینه های چندگانه

ابزارهای ERP زیادی در صنعت وجود دارد و هیچ یک از این ابزارها نمی تواند برای همه ی جنبه ها و کسب و کارها مناسب باشد. از آنجاییکه هر کسب و کاری منحصر به فرد است، باید نرم افزار را مطابق با الزامات خاص سازمان، انتخاب کنیم. تعریف فعالیت های تجاری شرکت، یکی از راه های تعیین نوع نرم افزاری است که انتخاب می کنیم. می توانید لیستی از فعالیت های کسب و کار خود را تهیه کنید تا مطمئن شوید که نرم افزار منتخب شما، به خوبی امکان براورده کردن نیازهای سازمان را فراهم خواهد کرد.

  1. کنترل کیفیت داده ها

هنگامی که چالش های داده ای به میان می آید، دو نگرانی وجود دارد. یکی انتقال داده های قبلی و دیگری یکپارچه سازی داده ها، که باید به آن ها بسیار توجه کرد. صاحبان کسب و کار باید در مورد نوع داده هایی که لازم است برای عملیات تجاری، تجمع پیدا کنند، تصمیم بگیرند. سپس باید داده های تکراری و نادرست از کسب و کار جدا شود. در این بخش یک مهندس IT می تواند به شما کمک کند تا داده ها را در فرمت مناسب برای سیستم ERP جدید، تهیه کنید.

  1. ایجاد یک طرح و استراتژی پروژه

پیاده سازی ERP نیاز به تلاش، برنامه ریزی و تمرکز زیادی دارد. از این رو باید مطمئن شوید که ابزار ERP در جنبه های حیاتی کسب و کار شما، موفقیت آمیز است. باید به دنبال این باشید که با کمک کارمندان فروش و تامین و نگه داری، یک استراتژی مناسب با نیاز های شرکت طراحی کرده و آن را در سیستم جدید، هدف گذاری کنید.

  1. مدیریت تغییر

با کمبود مدیریت تغییر سازمانی، هر پروژه ای ممکن است به شکست بخورد.  معمولا با تکیه بر تکنولوژی، کارهای دستی، نادیده گرفته می شود. از این رو ابزار ERP باید از منابع به طور موثر برای کمک به فعالیت های تجاری، استفاده کند. قبل از پیاده سازی ERP توجه به مدیریت این تغییرات بسیار ضروری است. باید برای استفاده از آن بخش از انرژی و توان کارمندان که به واسطه ی استفاده از ERP آزاد شده است، برنامه ریزی دقیق انجام شود.

  1. تشکیل تیم پروژه

قبل از پیاده سازی ERP باید یک رهبر تیم متعهد و مسلط انتخاب کنید. رهبر تیم باید مهارت های مدیریتی مانند سرعت عمل، ارتباطات خوب، مدیریت زمان و غیره را داشته باشد. سپس یک تیم متشکل از افراد مورد نیاز برای اجرا و استفاده از ERP تشکیل دهد. افراد باید آموزش های لازم را ببینند و برای راه اندازی ERP آماده شوند.

 

1397-11-9 11:58:33 +00:00 6ام بهمن, 1397|ERP-SME|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید