//اجزای اصلی نرم افزار منابع سازمانی ERP چیست؟

اجزای اصلی نرم افزار منابع سازمانی ERP چیست؟

نرم افزار منابع سازمانی   (ERP) دارای 6 جز اصلی است که برای پیاده سازی موفق آن باید این مولفه ها را در نظر گرفت. در این مقاله قصد داریم این 6 مولفه ی استاندارد را بررسی کنیم:

1)منابع انسانی

مدیریت کارمندان همیشه اولیت اول است. بدون وجود کارمندان، شرکت شما معنایی ندارد. بخش HR ERP باید بتواند طیف کاملی از مدیریت منابع انسانی را ارئه دهد. زمانبندی کارمندان، ارتباطات، تخصیص وظایف و … از این دست موارد است. از طرفی مهم ترین ویژگی که از یک مولفه HR انتظار داریم، نرم افزار حقوق و دستمزد است. زمانی که دستمزد کارمندان با نرم افزار محاسبه شود، فرآیند آن دقیق تر و سریع تر صورت می گیرد. حتی دیگر لازم نیست که حقوق کارکنان ساعتی را به صورت دستی حساب کنیم.

2)مدیریت ارتباط با مشتری

مدیریت مشتریان دومین اولیت شماست. بدون وجود مشتریان کسب و کار شما نمی تواند ادامه حیات داشته باشد. بینشی که می توانید از بخش CRM در نرم افزار منابع سازمانی ، بدست آورید، در بهینه شدن برنامه ریزی برای بازاریابی و فروش، بسیار کمک کننده خواهد بود.

یکی از کاربردهای CRM ردیابی تاریخ خرید مشتریان شماست. با استفاده از این اطلاعات می توانید برای فروش خدمات و محصولات بیشتر به آنها، برنامه ریزی کنید. همچنین می توانید اطلاعات مربوط به صحبت با آنها و بازخوردی که دریافت می کنید را ثبت کنید.

3)هوش تجاری

هوش تجاری (BI) مفهوم بسیار جدیدی است. اما با توجه به اینکه بسیاری از شرکت ها در حال تلاش برای ایجاد فرآیندهای تصمیم گیری مبتنی بر داده ها هستند، به سرعت تبدیل به یکی از اجزای استاندارد ERP شده است. مولفه هوش تجاری در نرم افزار منابع سازمانی داده های شما را تجزیه و تحلیل کرده و درک عملی در ارتباط با فرآیند های کسب و کار فراهم می کند. بهترین خروجی این تجزیه و تحلیل، گزارش هایی است که گاهی به صورت اعداد و جداول مختلف وگاهی  به صورت بصری در نمودارهای متفاوت در اختیار مدیران قرار می گیرد.

4)مدیریت زنجیره ی تامین

ایجاد یک زنجیره ی تامین کارآمد، خیلی آسان نیست. بخش مدیریت زنجیره ی تامین یک سیستم ERP یکی از مهمترین مولفه ها است. باید با جمع آوری داده ها به صورت بلادرنگ، شروع کنید. داده های بلادرنگ به شما این امکان را می دهند که به موقع امکان تجزیه و تحلیل و در نتیجه برنامه ریزی برای تقاضا را داشته باشید. همچنین می توانید پیش بینی های لازم را انجام داده و برنامه ی دقیق تولید که با تقاضا مطابقت داشته باشد را طراحی کنید.

5)سیستم مدیریت موجودی

مولفه ی مدیریت موجودی یکی از اجزای سازنده ی نرم افزار منابع سازمانی است. مدیریت موجودی نه تنها در زنجیره ی تامین بلکه در سایر فرآیندها، مانند فروش و انبارداری نیز تاثیر دارد. هدف اصلی از این مولفه این است که مدیریت انطباق سفارش و انبار کردن را داشته باشیم.

6)مدیریت مالی

مدیریت مالی نرم افزار منابع سازمانی تمام بخش های مالی مثل حساب های قابل پرداخت، حساب های دریافتی، هزینه ها، بودجه ها و برنامه ریزی های مالی را ذخیره و تجزیه و تحلیل می کند. در این صورت می توانید روند سود و همچنین زمان های غیر عادی که هزینه های بالا می رورد را کشف کنید. سپس می توانید از این داده ها برای بهینه کردن فرآیندهایی که باعث سودآوری می شوند استفاده کنید و یا فرآیند های زیان آور را حذف کنید.

زمانی که به دنبال پیاده سازی سیستم ERP می روید، باید این 6 مولفه را در آن در نظر بگیرید.

 

منبع: erpnews

1397-9-2 08:40:12 +00:00 12ام آبان, 1397|ERP-SME|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید